EN PL

Aktualności:

Tu się tworzy! dawne rzemiosło

W najbliższy weekend (21-22 listopada) zaprasza na premierę pokazów online pod hasłem „Tu się tworzy! Rzemiosła dawne”. Filmy przybliżą tajniki dawnych, głównie średniowiecznych oraz XVIII-wiecznych, w tym zapomnianych już rzemiosł, a także tradycyjnych zawodów, które dziś można uznać za ginące.

Wydarzenie zostanie zorganizowane dzięki pomocy finansowej Samorządu Województwa Warmińsko – Mazurskiego i we współpracy z rekonstruktorami indywidualnymi oraz skupionymi wokół projektów: Officina Ferraria, Pracownia Rzemiosł Dawnych, Wool Witches Workshop, Garnizon Gdańsk.

Garnizon Gdańsk to znana i od dawna działająca grupa rekonstrukcyjna zajmującą się odtwarzaniem ubiorów i zwyczajów mieszczan gdańskich oraz gdańskich jednostek wojskowych z czasów I Rzeczpospolitej. Oprócz barwnych strojów i oryginalnego uzbrojenia z epoki członkowie grupy zaprezentują pokazy sztuki złotniczej i kaletniczej. Szczególną ciekawość z pewnością wzbudzi prezentacja umiejętności cyrulika, który w dawnych czasach zajmował się fryzjerstwem, a nawet drobnymi zabiegami lekarskimi. Pojawi się także historyczna kuchnia, a więc potrawy przyrządzone według dawnych przepisów i obyczaje, które kiedyś panowały przy stole.

Pokaz kowalstwa pozwoli na zaobserwowanie, jak przy pomocy miecha, młota i kowadła powstawały elementy uzbrojenia i przedmioty codziennego użytku, jak np. gwoździe. Odbędzie się też prezentacja średniowiecznej obróbki drewna wykonywanej przez cieślę, a także dowiemy się jakich narzędzi i technik używali rzemieślnicy zajmujący się bursztynem, czyli surowcem mającym szczególne znaczenie m.in. w średniowieczu – stosowanym do wytwarzania amuletów, koralików, elementów różańca czy kości do gry planszowych.

Zgodnie z przysłowiem „nie święci garnki lepią” będzie można przekonać się, jak powstawały naczynia z gliny, a dzięki pokazowi włókiennictwa przybliżone zostaną techniki przędzenia i barwienia tkanin.

W ramach wydarzenia członkowie zespołu Vocantus zaprezentują dawne instrumenty. Muzycy, oprócz grania, sami wykonują repliki instrumentów, za co byli wielokrotnie nagradzani.

Harmonogram premier oraz same filmy znajdziecie państwo w dziale projektów edukacyjnych. Zapraszamy do oglądania.

Skip to content