Aktualności:

Dawny Elbląg na kartach kalendarza

Z okazji nadchodzącego jubileuszu 70-lecia Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, który przypada na dzień 24 marca 2024 r., w sprzedaży pojawił się właśnie wyjątkowy kalendarz na przyszły rok. Na jego kartach można podziwiać fotografie Janusza Cydzika (1939-2013), elbląskiego pedagoga, fotografika i filmowca.

Na przełomie lat 60. i 70. artysta należał do grupy fotograficznej „1+7”. Był instruktorem fotografii w Elbląskim Ośrodku Kultury (obecnie CSE Światowid). Przez dwadzieścia lat prowadził koło fotograficzne w IV Liceum Ogólnokształcącym w Elblągu. Utrwalał na taśmie ważne momenty z historii miasta – rozbite witryny sklepów w trakcie tragicznych wydarzeń Grudnia ’70, wprowadzenie stanu wojennego, czy też wizytę ekipy filmowej Andrzeja Wajdy, która w Bażantarni kręciła film „Krajobraz po bitwie”. Niestrudzenie dokumentował również codzienne życie elblążan. Dorobek, który pozostawił po sobie jest niezwykle cennym świadectwem historycznych zmian, jakie w ciągu kilku dekad dokonały się w Elblągu.

W kalendarzu o formacie A3 znajdziemy zdjęcia przedstawiające Elbląg, głównie z lat 60-tych. Publikację można nabyć w muzealnym sklepie, znajdującym się w budynku Gimnazjum, a jej koszt to 30 zł.

Skip to content