Informacje


Na zwiedzanie wystaw zapraszamy:
W okresie od 1 czerwca do 30 września – wtorek – niedziela od godz. 11:00 do godz. 17:30, Kasa czynna jest do godziny 17.00
W okresie od 1 października do 31 maja –  wtorek – niedziela od godz. 9.00 do 15.30. Kasa czynna do 15.00. W poniedziałek Muzeum jest nieczynne dla zwiedzających.

Oferta edukacyjna

Oferta edukacyjna muzeum realizowana jest w formie zajęć warsztatowych i interaktywnych, lekcji muzealnych oraz zajęć plenerowych.

Aktualna oferta obowiązuje od dn. 15.09.2022 r. do dn. 22.06.2023 r. Zajęcia edukacyjne prowadzone są we wtorki, środy i czwartki, w następujących godzinach:

·        11.00 – 14.00 – w miesiącach czerwiec i wrzesień,

·        9.00 – 14.00 – w miesiącach: październik – grudzień, styczeń – maj.

Udział w zajęciach wymaga:

·        dokonania z przynajmniej 7-dniowym wyprzedzeniem rezerwacji pod numerem telefonu 55 232 72 73, w. 24 oraz uzyskania zwrotnego potwierdzenia rezerwacji,

·        uiszczenia odpłatności za udział w zajęciach przed ich rozpoczęciem – gotówką lub kartą w kasie muzeum lub przelewem na rachunek bankowy nr
16 8313 0009 5200 0153 2000 0010 w Braniewsko-Pasłęckim Banku Spółdzielczym o/Elbląg (w tym przypadku zaksięgowanie przelewu u odbiorcy musi nastąpić przynajmniej 1 dzień przed terminem lekcji),

·        stosowania się do zapisów Regulaminu zajęć muzealnych organizowanych przez Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, dostępnego na stronie: https://muzeum.elblag.pl/regulamin-zajec-muzealnych/ ,

·        w przypadku osób nieletnich uczestnictwo w zajęciach wymaga opieki osoby dorosłej – rodzica, opiekuna, nauczyciela.

Wysokość opłat za udział w zajęciach:

·        15 zł/os. – lekcje plenerowe i zajęcia interaktywne,

·        12 zł/os. – zajęcia warsztatowe,

·        8 zł/os. – lekcje muzealne.

Opiekunowie grup nie ponoszą kosztów udziału w zajęciach.


Film holograficzny „Historie ponad granicami”

Film „Historie ponad granicami” to pasjonująca opowieść o dziejach Elbląga i Kaliningradu. Proponujemy tę atrakcję szczególnie jako uzupełnienie wiedzy zdobytej podczas oglądania ekspozycji.

Film nie jest zwykłą ekranową projekcją. Powstał on przy użyciu nowoczesnej techniki holograficznej, co stwarza iluzję, iż widziane przedmioty i postaci unoszą się samoistnie w przestrzeni. System dźwięku przestrzennego dolby surround oraz wibracje zamontowane w fotelach dają poczucie przebywania w centrum oglądanych wydarzeń.

Przybliżony czas trwania : 18 minut

Maksymalna liczba uczestników: 20 osób

Ograniczenia: Film holograficzny ze względu na specyfikę projekcji dostępny jest (wiekowo) od klasy 4. szkoły podstawowej. Dzieci młodsze (1.-3. klasa szkoły podstawowej oraz w wieku przedszkolnym) mogą oglądać film tylko w towarzystwie rodziców lub opiekunów.

Cena biletu: 4 zł/os. (bilet ulgowy grupowy)

UWAGA: szkoły i grupy zorganizowane obowiązuje rezerwacja. W celu dokonania rezerwacji terminu projekcji prosimy o kontakt z minimum tygodniowym wyprzedzeniem pod numerem telefonu: 55 232 72 73 lub adresem e-mail: muzeumel@elblag.com.pl.


Wirtualna przejażdżka „Tu i teraz”

„Tu i teraz” i to wirtualna przejażdżka fragmentem elbląskiego Starego Miasta. Podczas tej podróży przeniesiemy się do Elbląga z lat 30-tych XX wieku. Będziemy pasażerami luksusowego auta wyprodukowanego w fabryce Franza Komnicka, zaś podczas przejażdżki przekonamy się, jak dalece ówczesny obraz miasta różni się od obecnego.

Przybliżony czas trwania: 14 minut

Maksymalna liczba uczestników: 15 osób

Ograniczenia: dzieci powyżej 10 lat, atrakcja niewskazana dla osób mających problemy z błędnikiem

Cena biletu: 5 zł/os. (bilet ulgowy grupowy)


Zwiedzanie trasa I PODZAMCZE

W budynku Muzeum zwanym popularnie Podzamczem zwiedzimy pięć ekspozycji. Pierwsza z nich, „Goci. Znad Bałtyku do Rzymu”, opowiada o ludzie zamieszkującym tereny północnej Polski w I-III wieku n. e. Zobaczymy tu piękne gockie zapinki z wygrawerowanymi ludzkimi twarzami, amulet z niedźwiedzim pazurem czy też kunsztowne rzymskie naczynia.

Wchodząc na wystawę „Truso- legenda Bałtyku”, ujrzymy wikinga wykonującego bursztynowe paciorki. Na wystawie znajdziemy między innymi: fragment unikatowego wikińskiego kompasu z kości walenia, tajemniczy amulet-Walkirię czy wikiński „pierścień mocy”.

Wystawa „Historia ukryta pod ziemią” to przygoda dla tych, którzy chcieliby dowiedzieć się, czym zajmuje się archeolog. Powszechne zainteresowanie wzbudzą niewątpliwie jajko z XIV wieku, kościane igły czy XV- wieczny warkoczyk dziewczęcy.

Archeologia zaskoczy nas również na wystawie „Elbląg-reconditus”. Tu zaprezentowano prawdziwe historyczne skarby, takie jak: najstarsze odkryte w Polsce okulary w rogowej oprawie i z zielonymi szkłami, giternę z XV wieku (jeden z zaledwie dwóch takich instrumentów w europejskich zbiorach) oraz nowożytną „deskę sedesową”.

Na koniec czeka nas wystawa „Świadectwa. Historia w twarzach, twarze historii”. Tu będziemy mogli usłyszeć wspomnienia elblążan, którzy mieszkali w naszym mieście przed II wojną światową. Zobaczymy dawny wózek dziecięcy, lokówkę do włosów czy tabliczkę łupkową (właśnie taką, jaką rozbiła Ania z Zielonego Wzgórza na głowie swojego szkolnego kolegi Gilberta).

Przybliżony czas zwiedzania: : 80 minut

Maksymalna liczba osób w grupie: 20 osób

Cena biletu: 7,50 zł/os. (bilet ulgowy grupowy)


Zwiedzanie trasa II GIMNAZJUM

Zwiedzanie budynku dawnego elbląskiego gimnazjum przybliży nam materialną historię miasta i regionu. Przywita nas wystawa „Żuławy, ziemia ujarzmiona”. Fragmenty kronik filmowych wyświetlane przy wejściu na wystawę ukażą „zbiory lodu” na lato i żuławskie wioski, przez które płynęło się niczym przez Wenecję. Do domu żuławskiego wpuści nas ”der Alte”, czyli tradycyjny żuławski dziad żniwny. Zaskoczeniem będzie XX-wieczna maszynka do lodów, menonickie chodaki z drewna, oraz gmerk – tajemniczy znak wyryty na drewnianej szczocie do lnu.

Następnie obejrzymy „Relikty chwały Elbląga i regionu”, czyli wystawę z najpiękniejszymi elbląskimi dziełami sztuki. Wejścia strzeże pruski orzeł na delikatnej jedwabnej fladze. Dalej będziemy podziwiać ogromne kielichy, z których pijano podczas uczt cechowych, miniemy chlubę naszego muzeum, czyli przykuwający uwagę malowany piec z Kadyn, a na koniec będziemy mogli się zadumać nad elbląskimi krzyżami relikwiarzowymi – perełką pomorskiej sztuki sakralnej.

Wystawa numizmatyczna, jeśli tylko „damy jej szansę”, przekonana nas, iż historia pieniądza wcale nie jest nudna: znajdziemy tu monety szwedzkie bite w Elblągu, monety-fałszywki czy „misyjne” monetki krzyżackie.

Wystawa militarna również warta jest tego, by się w nią zagłębić. Odkryjemy na niej różne rodzaje broni palnej – od lontowej hakownicy po pistolet kapiszonowy. Znajdziemy tu także miecz krzyżacki, który od razu przywodzi na myśl słynnego Longinusa Podbipiętę.

Na koniec czeka nas „Kunstkamera”, czyli wystawa dzieł sztuki użytkowej zgromadzonych przez elbląskiego kolekcjonera Edwarda Parzycha. Prócz obiektów takich jak żuławskie krzesła do kołowrotka czy szafy elbląskie będziemy mogli dojrzeć fikuśne holenderskie wazoniki na tulipany.

Przybliżony czas zwiedzania: 50 minut

Maksymalna liczba osób w grupie: 20 osób

Cena biletu: 4 zł/os. (bilet ulgowy grupowy)

Zwiedzanie wszystkich wystaw w muzeum


Przybliżony czas zwiedzania : 120 minut

Maksymalna liczba osób w grupie: 20 osób

Cena biletu: 10,00 zł/os. (bilet ulgowy grupowy)

Usługa przewodnicka

130 zł /grupa 20 osób/1 budynek

260 zł /grupa 20 osób/2 budynki

Aktualności

Blog - Edukacja muzealna w Elblągu

Karnawał 1902 roku

Autorem tekstu jest dr Joanna Szkolnicka. Ostatki dostarczają niewątpliwie dobrego

Maglownica

Zdjęcie: Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu Maglownica (Historia jednego przedmiotu cz.

Zdjęcie: Drewniana kijanka (fot. MAH) Kijanka do prania (Historia jednego

Kalendarium

maj 2024
pon.wt.śr.czw.pt.sob.niedz.
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2

Bądź na bieżąco z nowościami

Skip to content