Blog - Edukacja muzealna w Elblągu

Talerz z owocami granatu

Zdjęcie: Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu

Talerz z owocami granatu

(Historia jednego przedmiotu cz. 177)

Wspólnie z Elbląską Gazetą Internetową portEl.pl publikowaliśmy cykl artykułów pt. „Historia jednego przedmiotu”, prezentowaliśmy w nich nasze najciekawsze eksponaty i opisywaliśmy ich historię.

Dziś będzie o talerzu poskładanym z kawałków.

Jednymi z ciekawszych zabytków ceramicznych pochodzących z wykopalisk na elbląskiej starówce są fragmenty talerza należącego do tzw. majoliki niderlandzkiej (Nederlandse Majolica). Ten sklejony z kawałków i zachowany fragmentarycznie talerz osadzony został na niewielkiej stopce. Lustro talerza zdobią namalowane owoce granatu, liście, motywy kwiatowe oraz być może winogrona. Całość kompozycji wykonana została w barwach żółtej, zielonej i kobaltowej na białym tle oraz obramowana dwoma kolistymi liniami. Na kołnierzu talerza namalowano kobaltem wzór geometryczny zwielokrotnionej arkady, a brzeg podkreślono ukośnymi kobaltowymi kreskami.

Talerz ten jest wyrobem jednego z wielu warsztatów północno niderlandzkich i należy go datować na około 1600, maksymalnie 1630 rok.

Dekoracja talerza wykonana została w tak zwanym stylu antwerpsko-włoskim z motywem owoców południowych, tutaj granatów oraz winogron, choć spotykane były też pomarańcze. To dekoracja nawiązująca do majoliki włoskiej. W tym okresie powyższe owoce w Niderlandach były symbolami zamożności. Ponadto w sferze symbolicznej kojarzyły się z dynastią orańską i wyzwoleniem Niderlandów spod panowania hiszpańskiego.

Mirosław Marcinkowski, kustosz MAH Elbląg

Skip to content