25.11.2014 Wojciech Janusz Borkowski, Tajemnice Reduty Ordona

Wojciech Janusz Borkowski to badacz, specjalizujący się w archeologii Polski, a szczególnie w neolicie oraz górnictwie krzemienia. Od 1997 r. jest wicedyrektorem Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Jest także wiceprezesem Stowarzyszenia Muzealników Polskich, członkiem Stowarzyszenia Artylerii Dawnej „Arsenał”, autorem kilkudziesięciu prac naukowych. Współautorem programów telewizyjnych „Robinsonowie” i „Łowcy ognia” w TVP 1. Na spotkaniu w Kawiarence Historycznej „Clio” opowie o wynikach kierowanych przez siebie badań archeologicznych na warszawskiej Ochocie. W trakcie wykopalisk prowadzonych tam przez pracowników Państwowego Muzeum Archeologicznego z pomocą członków Mazowieckiego Stowarzyszenia Historycznego „Exploratorzy.pl” potwierdzono lokalizację legendarnej Reduty Ordona z czasów Powstania Listopadowego. Była ona właśnie na warszawskiej Ochocie, a nie jak wcześniej sądzono, na Woli. Obronę tej fortyfikacji przed wojskami carskimi we wrześniu 1831 r. rozsławił poemat Adama Mickiewicza.

Archeolodzy w trakcie badań natrafili na pozostałości fosy otaczającej wały reduty, odkryto też umieszczony przed fosą pas wilczych dołów, które po walce stały się grobami żołnierzy. Znaleziono w nich szczątki blisko 130 polskich i rosyjskich żołnierzy. Po przeprowadzonych badaniach antropologicznych szczątki miały zostać pochowane we wspólnej mogile na warszawskich wojskowych Powązkach, a w miejscu wykopalisk stanie pomnik. Na terenie reduty archeologowie wydobyli też ponad 2600 zabytkowych przedmiotów. Były wśród nich: szable, bagnet, metalowe elementy umundurowania, wyposażenia i uzbrojenia, monety i kule artyleryjskie. Wykopaliska prowadzone na warszawskiej Ochocie znalazły się w finale plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku 2013, organizowanego przez Muzeum Historii Polski. Wybrano je spośród ponad 70 zgłoszeń, dotyczących m.in. akcji edukacyjnych, wystaw czy rekonstrukcji historycznych.